Začít můžeš kdykoliv

Do posledního dne roku předchozího si tedy užíváme všeho, co jsme se rozhodli v roce novém změnit. Jíme jako o život, pijeme, kouříme, válíme se v posteli v sladké nečinnosti nebo strávíme hodiny prokrastinací na Facebooku, sledováním televize, či hraním počítačových her. Proměněni mávnutím kouzelného proutku se 1.1. probudíme jako někdo jiný. Rituálně vyhodíme cigarety, vylijeme zbylé alkoholické nápoje a spěcháme do nejbližšího sportovního zařízení zakoupit permanentku, protože od teďka budeme pravidelně cvičit. Někteří z nás si zakoupí kurz cizího jazyka, ti nejnepoučitelnější dokonce poněkolikáté s tím, že tentokrát už ten první ročník jistojistě dokončí. V dobách, kdy jsem pravidelně celoročně chodil do posilovny, byl pro mě leden tím nejhorším obdobím. Počet návštěvníků posilovny vždy narostl k hranicím neúnosnosti, a my staří ostřílení mazáci jsme se museli vyhýbat cvičencům, v jejichž rukou byly i dvoukilové jednoruční činky potencionální vražednou zbraní. Naštěstí trvanlivost novoročních předsevzetí většinou nepřesáhne dobu 30 dní. V únoru už byl v posilovně klid, jako po celý zbytek roku. Podobné to je s naprostou většinou předsevzetí, které si lidé dávají právě k novému roku. Většina novoročních nekuřáků už v únoru vesele kouří jako předtím, hubnoucí už mají zpět ta kila (maximálně 2-3), která v novoročním nadšení shodili, uživatele alkoholu opět užívají ve stejné míře atd.

Ano, on ten začátek roku je určitě jaksi symbolickým a my lidé, máme tendenci věřit, že pokud se do změn ve svém životě pustíme zrovna v takové významné datum, půjde nám to snáz. Obávám se však, že opak je bohužel pravdou. Zvláště proto, že pokud jsme demotivováni těmi, kdo už své předsevzetí pohřbili, sami trpíme menším pocitem viny. Nakonec, ono vydržet nekouřit nejdýl z celý hospodský party je také úspěch, kterým se budeme moci v hospodě vytahovat po celý následující rok.

Jak přestat kouřit

Pokud se rozhodnete ve svém životě opravdu něco změnit, pak s tím můžete začít kdykoliv. Každý den je novým začátkem.  Ale každý den může také byt dnem, kdy náš boj můžeme vzdát. Mě osobně se osvědčil jeden staletími ověřený postup, vycházející z Zen Budhismu. Spočívá v jednoduché cestě uvědomění si přítomného okamžiku. Na první pohled je to jednoduché, ovšem pokud se o to pokusíte, zjistíte, že to až tak snadné není. Přesto, když se vám podaří vytrvat, budete překvapení výsledky a nakonec Vám tato metoda přejde do krve natolik, že ji budete používat prakticky pořád, aniž byste se do ní museli nutit. Tato metoda spočívá v tom, že si každý okamžik uvědomujeme, co děláme, o co usilujeme a kým jsme. Pokud tedy například budete usilovat o to přestat kouřit, stačí, pokud si uvědomíte v okamžiku vzniku myšlenky na cigaretu, že jste se rozhodli nekouřit a vložíte ji zpět do krabičky. Okamžik selhání nastane, pokud Vaše rozhodnutí vzápětí sestřelíte dovětkem: „Ale kašlu na to.“ Můžete si pak vybrat, zda to svedete na slabou vůli, nedostatečnou motivaci, nebo si dokonce najdete psychosomatické příznaky, proč se ke svému zlozvyku vrátit.

Hledáte zázračné pomůcky k tomu, abyste byli ve své snaze úspěšní? Pak můžete využít celé škály prostředků, které jsou po staletí používány k těmto účelům. Ačkoliv jsou často prezentovány jako magické, moderní věda dokáže u většiny z nich popsat naprosto racionálně, jak fungují.

Začněme nejprve těmi, které fungují na bázi cyklů organismu. Patří sem metody související s roční dobou a s cykly měsíce. V příslušné literatuře najdete bezpočet návodů k tomu, jak ve svůj prospěch využít znalost fází měsíce a jejich vlivu na člověka. Můžete si podle nich naplánovat hubnutí, stříhání, očistu organismu a podobně.

Dalším pomocným prostředkem může být vykonání nějakého aktu (rituálu) se silným emočním nábojem, který Vám pomůže Vaše rozhodnutí emočně zafixovat tak, aby bylo pro nás snazší jej dodržet. S takovýmito rituály se setkáváme prakticky ve všech kulturách. Příklad podobný rituál, který jistě všichni znají, je svatba, vojenský slib, a podobné.

Pokud je vaše rozhodnutí pevné a není pouze výsledkem prohýřené noci, nebo společenského tlaku, pak můžete zvolit jiný rituál, který také patří k těm prastarým – tetování. Prožitá bolest (z tohoto pohledu bohužel současné metody tetování už nejsou tak bolestivé) a trvalá připomínka Vašeho rozhodnutí bude pro Váš boj se sebou samými velkou pomocí. Nechcete-li sáhnout k tomuto drastickému trvalému prostředku, pak je tady poněkud snazší možnost- pořiďte si šperk- náramek, prsten, či přívěšek na krk, který vám Vaše rozhodnutí připomene, kdykoliv jej budete mít na sobě.

Můžete si také zvolit jakýkoliv předmět jako amulet, či talisman. I zde je však důležité, aby tento předmět měl pro vás nějaký emocionální náboj. Ten může získat opět například provedením určitého rituálu. Důležitý je vždy emocionální náboj, který je s daným předmětem spojen.

Pokud Vás téma amuletů a talismanů a rituálů s nimi spojených zajímá, sledujte stránky www.alarzach.cz, kde se dozvíte více.

Autor: Jirka Alarzach

Vaše komentáře

Reklama