VYROBTE SI DOMA SVÉ MÝDLO

které můžete použít jako dárek pro vaše nejbližší, nebo si výrobou a jejím výsledkem udělat radost pro sebe….navíc zaženete doma nudu a do výroby zapojíte i dětičky…. Mějte se a smějte se …a ať se dílo vydaří :o)

S láskuo vaše Zrzka

15.7.2011

Odlévání mýdla z mýdlové hmoty (mýdla, mýdlová hmota)

[25.2.2009]

+++ POTŘEBUJETE +++

– mýdlová hmota – vyrábějí se dvě varianty – transparentní (pruhledná) a mléčná

– forma na odlévání

– barvy na mýdlovou hmotu

– vůně na mýdlovou hmotu (lze nahradit 100% přírodními esencemi – arom.oleji)

– drobnosti na zalití – podle Vašeho nápadu – mýdlové vločky*, kamínky, mince, mušle, korálky, hračky z kindrvajíček, koření, ozdobné šňůrky k zavěšení, … 

*vločky se používají ze dvou důvodů – 1) dekorace, 2) zvyšují pěnivost mýdla

+++ KDE SEHNAT MATERIÁL +++

1) běžně na internetu (i MMB)

2) v hobby – kreativ prodejnách, výtvarných potřebách, papírnictvích i v některých hračkářstvích

3) mýdlovou hmotu (+barvy, vůně, mýdl.vločky) Vám můžu objednat ve velkoobchodě za výrazně lepší ceny (mívám v albu). Máteli zájem, napište mi vzkaz. Většinu roku sama mýdla doma odlévám a obvykle mám nějaké to kilo volné.

+++ FORMY na odlévání +++

Nejlepší jsou pružné silikonové formy na hobby odlévání, ze kterých se mýdlovina vyklápí nejlépe (cca.200kč). Skvěle jdou použít menší silikonové formy na pečení (mufiny,…). Velice dobře jdou např. použít i pružné formy na led do mrazáku (Ikea,…). Z plastových forem na sádrové odlitky, které se dají běžně zakoupit v papírnictví, jde hmota vyklopit o něco hůř a při vyjímání odlitku si musíte dát pozor, ale jejich velkou výhodou je víc než přijatelná cena (cca.30kč). Podobně využetelné jsou i kelímky od jogurtů, tvarohů, atd. – jen pozor na teplotu hmoty, jsou daleko choulostivější. Formy není nutné vymazávat. 

Pevnější formy (např.formičky na písek) nepoužívejte – mýdla z nich nejde vůbec vyklopit

+++ MÝDLOVÁ HMOTA +++

Na rozehřátí můžete využít plotnu (není nutné dávat do vodní lázně, pokud nebudete odcházet, nic se nestane) i mikrovlnnou troubu (100g na cca.20sec/400-600W). Vyzkoušela jsem obě možnosti, dávám přednost plotně. Pro rychlejší rozpouštění je dobré nakrájet mýdlovou hmotu na malé kousky. V obou případech je nutné stav hmoty neustále kontrolovat, v případě mikrovlnky po sekundách – pozor velice snadno dochází k přehřátí. Hmota se sice přehřátím nepoškodí, ale může dojít díky vysoké teplotě k poškození formy. Jakmile se tuhá mýdlohmota změní v tekutou, je připravena k odlévání. Hmotu odlévejte těsně po rozehřátí. Pokud bude mýdlohmota příliž horká nebo dokonce bublá, může dojít k poškození formy, v takovém případě počkejte až trochu vychladne. Teplota má také velký vliv na tvorbu bublinek, tzn. čím větší teplota tím větší množství bublinek. Bublinky po nalití do formy stáhněte nožem. Mýdlová hmota tuhne dle velikosti mýdla a teploty okolí v rozmezí 15min. až 3h. Tuhnutí můžete urychli vložením formy do lednice nebo v zimě na balkón, parapet, atp..

Mýdlová hmota mléčná

Sehnat se dá, ale ne všude ji nabízí a když tak bývá o dost dražší. Pokud ji seženete, kombinací s čirou hmotou se dá docílit velice zajímavých a hezkých efektů (viz fota). S mléčnou hmotou se pracuje stejně jako s čirou, tzn. můžete ji barvit i vonět – hlavní rozdíl je v tom, že není průzračná-průhledná.

Podařilo se mi sehnat materiál (z palmového oleje), který se používá na zmléčnění čiré mýdlové hmoty. Snadno si tak může člověk vyrobit potřebné množství mléčné hmoty sami a o dost levněji, než ji koupit už hotovou. 

Návod na použití zmléčňovače (velice jednoduché) – čirou mýdlovou hmotu vložíme do nádoby na rozehřátí, přidáme potřebné množství materiálu na zmléčnění. Po roztavení a smíchání obou složek je hotovo. Na 1kg mýdlové hmoty stačí 2polévkové lžíce (cca.25g). Čím více použijete materiálu, tím více je výsledná hmota bílá-neprůhledná. Pozor, pokud použijete zmléčňovače příliž, pak je výsledná hmota i po vystydnutí hodně měká.

POZOR – ať už se Vám podaří sehnat hotovou mléčnou hmotu nebo si ji budete „vařit“ doma, vždy si pamatujte, že v teplém stavu je hmota čirá a teprve až po vychladnutí zmléční.

Glycerinovou hmotu můžete ovonět a přibarvit dle chuti, ale POZOR barvy i vůně jsou velice koncentrované, proto je dávkujte po troškách. 

V případě, že hmotu obarvíte nebo ovoníte příliž, nezoufejte, prostě jen přidejte další mýdlovou hmotu, kterou barvu/vůni „naředíte“.

Doporučené dávkování – BARVA – 1g barvy vystačí min. na 1kg hmoty, VŮNĚ – na 100g hmoty 1-3kapky vůně

+ POZOR + V případě kombinace více barev, při zalívání kostiček atd. doporučuji použít pro všechny barvy jen jednu vůni, aby se vzájemně netloukly.

+++ MAGICKÁ MÝDLA +++

Do mýdlové hmoty můžete přidat fotoluminiscenční pigment. Jedná se o práškový pigment, který absorbuje světlo (30min osvit) a v nočních hodinách nebo na temném místě pak mění svoji barvu se zářivě svíticím efektem neonové barvy (svítí až 10hodin). Tento jev je nezvratný a stále se opakující. Dá se přidat ve 20% objemu do bezbarvých laků, lepidel, gelových a voskových svíček, mýdlových hmot,… Pigment sám není nebezpečný vůči zdraví či životnímu prostředí , neobsahuje žádné nebezpečné složky . Je to běžná anorganická látka .Výsledek je téměř magický. Nutno vyzkoušet – povídat se o tom moc nedá 🙂 

+++ FÍGL č.1: Mýdlová hmota se může krásně kombinovat s mýdlovými vločkami (ideální z palmového oleje). Mejdlíčka s mýdlovými vločkami vypadají zajímavě a díky ceně vloček jsou výsledná mýdla i levnější. Do formy vložíte potřebné množství vloček a zalijete roztavenou mýdlohmotou. Je jen na Vás jestli bude obarvená. (foto č.9-mýdlo zelené a žluté)

+++ FÍGL č.2: Chcete dopřát radost z výroby mýdel více dětem a nemáte dostatečné množství mýdlové hmoty? Kupte obyčejná mýdla, z mýdloviny odlijte jen drobné tvary, které po ztuhnutí přilepíte ke koupeným mýdlům. Místo, kam chcete „přilepovat“, zdrsněte (např. lžičkou, vydličkou) a pomocí pár kapek vody udělejte na povrchu mýdla „mýdlové lepidlo“ a připravené malinké mejdlíčko přitiskněte. (foto č.2)

+++ FÍGL č.3: Rozehřátou mýdlovou hmotu nalijte na pečicí papír a po ustydnutí 

1) z něj nakrájejte barevné kostičky, proužky, atd., které použijete podobně jako mýdlové vločky.

2) vykrajovátky na těsto si můžete vytvořit drobné předměty k zalití nebo k nalepení na obyčejná mýdla. Tato minimýdélka můžete také vzájemně poslepovat a obzvlášť pokud použijete různě barevná, bude efekt velice pěkný.

+++ FÍGL č.4: Vícebarevná mýdla

Do části formy nalijete hmotu jedné barvy, až na povrchu zatuhne, nalejete další barvu. Chce to vychytat, protože, když nalijete další barvu příliž brzy, barvy se promíchají, ale i to vypadá hezky nebo aspoň zajímavě. Když nalijete další barvu dlouho, je velice patrný předěl mezi barvami, který samozřejmě nemusí vůbec vadit.

+++ FÍGL č.6: Mýdlo k zavěšení

Připravte si hezkou šňůrku, která se nerozpadá vlivem vlhka. Konce šňůrky vložte do formy a zalijte roztavenou mýdlovou hmotou.

+++ FÍGL č.7: Výroba mýdla s nápisem nebo fotografií také není složitá – stačí jen obrázek nebo text vytisknout na průhlednou fólii v tiskárně – jedná se o fólie do zpětného projektoru, dají se zakoupit podle typu tiskárny, poté vložte na dno formy a zalijte hmotou. Obrázek sice drží jen pár umytí, ale na pohled je velice efektní

+++ FÍGL č.8: Potřebujete kelímek a hezké vykrajovátko. Odlijte hmotu do kelímku, ale max do výše vykrajovátka. Po vystydnutí mýdlo vyjměte a použijte vykrajovátko. Poté mýdlo vraťte do kelímku a do vykrojené části nalijte mýdlovinu obarvenou jinou barvou. Vykrojený tvar můžete do kelímku také vložit a jeho okolí také zaplnit jinak barevnou mýdlovinou. V oboch případech je jen na Vás zda budete kombinovat jen transparentní mýdlo různých barev nebo zda využijete kontrastu transparentní x mléčná hmota.

S mýdlovou hmotou si můžete pohrát téměř jakkoli, omezuje Vás jen vaše představivost.

Pro ty, kteří chtějí znát další fígle a možnosti, doporučuji knihu „Vyrábíme mýdla glycerinová, přírodní“ – autor J. Šabatka. Zde naleznete mnoho návodů/nápadů, jak si s mýdlovou hmotou vyhrát. 

I bez této knihy zvládne odlévání mýdel každý, „jen“ v ní naleznete další nápady.

PS. – na úvodní fotografii je druhá várka mejdlíček od kamarádky Marcely a jejího 6tiletého syna Robči

Ne všechna mýdla jejichž fota jsem zde použila, jsou mé výrobky. Má dílka jsou na konci popisu označena písmeny XX.

Příjemné tvoření 

Barbora Vyhnálková, www. mimibazar.cz/vydra-7, ID 95746

ZOBRAZIT POSTUP S MALÝMI NÁHLEDY

Zde je použita jen mýdlová hmota transparentní. U některých mejdlíček jsou kombinovány 2barvy. Mýdélka z tvorby mé kamarádky.

Zde vidíte kombinaci klasického mýdla s přilepeným drobným motivem z mýdlové hmoty (FÍGL č.2)

Kombinace mléčné a čiré hmoty. Např. na pečící papír nalejte hmotu. Po utuhnutí nakrájejte na menší kousky, vložte do formy a zalejte hmotou jiné barvy.

Kombinace různých barev mléčné hmoty ovšem s přidáním koření.

Jak je vidět s mýdlovou hmotou se dají dělat divy. Mýdlový nanuk jako opravdový 🙂

Do silikonové formy na pečení můžete udělat velké mýdlo a pak už jen budete odkrajovat.

Mýdlová bábovička o velikosti cca. 8,5x4cm. Kombinace čiré a mléčné mýdlohmoty + mýdlových vloček. XX

Mýdlová bábovička o velikosti cca. 8,5x4cm. Čirá hmota, poleva z mléčné mýdlohmoty. Mýdlové vločky jsou na dně bábovky. XX

Zde je vidět kombinace čiré hmoty s matnou a u mýdla žlutého a zeleného jsou jako dekorace použity mýdlové vločky.

Další kombinace čiré a matné hmoty. Jen se zakousnout, že? 🙂

Jednobarevná mejdlíčka z čiré hmoty

Zde krásně vidíte zalitý předmět. Doporučuji předem vyzkoušet, jestli se předmět nebude tavit při kontaktu s horkou mýdlovou hmotou.

KOMBINACE ČIRÉ A MLÉČNÉ MÝDLOVÉ HMOTY – u většího šneka je ulita z neprůhledné/mléčné hmoty a tělo je z čiré XX

Zdroj:http://www.mimibazar.cz/navod.php?id=30&order=1&user=95746

Vaše komentáře

Reklama