Rakovina prsu – SKUTEČNÁ prevence!

Screening rakoviny prsu NENÍ prevencí a za takovou by NEMĚL být označován. Je přinejlepším “včasnou detekcí”, pokud se smíříte s tím, že i při použití slova včasný vás čeká ta samá léčba. Nejspíš s vyšší vidinou na to, že léčbu přežijete a budete svou přítomností ještě dlouho obšťastňovat své nejbližší, zvláště pokud výrazně změníte svůj životní styl a stravu tak, jak popisuji níže. Pokud si myslíte, že budete kouřit, pít alkohol, stresovat se, přecpávat se koblihami či jinými podobnými „dobrotami“ a ignorovat přibývání na váze, tak tento článek není určen pro vás. Zajít si jednou za dva roky na mammograf a myslet si, že člověk udělal pro prevenci maximum, není správný přístup. To samé platí dvojnásob, pokud máte zděděnou mutaci BRCA1/2 genu nebo jste si již anabází operace/chemoterapie/přírodní léčby prošly… 

 

Prevence stravou

Záměrně v přehledu vynechávám detailnější informace o tom, kterých potravin se vyvarovat – zmínil jsem je v předchozím díle a tak jen letem světem – nefermentované sójové produkty, potraviny grilované při vysoké teplotě (= připálené/spálené), potraviny smažené při vysoké teplotě, především na rostlinných olejích nebo ztužených tucích.

 

Cukry a fruktóza především

Upravte svůj jídelníček tak, aby obsahoval co nejméně vysoce rafinovaných potravin a potravin se základem v obilovinách. Již jsem několikrát psal o “bílém jedu” a o faktu, že rakovinové buňky pro růst a množení nutně cukr potřebují – díky tomu, že mají zničené nefunkční mitochondrie, je pro ně metabolizace cukrů jedinou možností, jak si vytvářet dostatek energie. A frutóza je pro rakovinové buňky něco jako tabulka mléčné čokolády pro některé z vás – přímo ji milují! Zkuste limitovat denní příjem fruktózy na 25g a pokud jste byly pozitivně testované na jakýkoliv typ rakoviny, popř. patříte mezi diabetiky, snižte její spotřebu na 15g denně. A kolik to je přeneseno na konkrétní ovoce? Pomůže vám třeba náš Nákupní kompas, který mimo preferované suroviny v jednotlivých kategoriích obsahuje u ovoce i informaci o průměrném obsahu fruktózy ve 100g! Nákupní kompas je dostupný zde všem našim zaregistrovaným čtenářům.

 

Hlídejte si bílkoviny

Jak jejich množství, tak i kvalitu. Zkuste třeba základní doporučení – 1g bílkovin na 1kg tělesné hmotnosti po odečtení tělesného tuku. Pokud tedy vážíte 65kg a po odečtení 20% tělesného tuku (13kg) vám zbyde 52kg, pak omezte denní spotřebu na 52g bílkovin denně. To se mimochodem blíží mému doporučení 50g bílkovin denně. Každý má tuto hladinu individuální. Je nutné si uvědomit, že výrazné překročení této hladiny mj. vede k látkové přeměně nadbytečných bílkovin na tělesné tuky, které vedou k nadváze až obezitě, dalšímu z rizikových faktorů uvedených níže pod hlavičkou životního stylu. Zároveň více jak 25-30g bílkovin v jedné porci naše tělo nedokáže využít na to, k čemu jsou bílkoviny především zapotřebí – jako stavební prvek pro obnovu tělesných tkání, hlavně svalů.

 

Kvalitní tuky

Zde bych narozdíl od bílkovin apeloval na kvalitu! Zařaďte do svého jídelníčku vejce z volného chovu, grass-fed hovězí (zdroje kvalitních tuků i bílkovin!), avokádo a kokosový olej. Dnes již existuje spousta studií, že ketogenická dieta pomáhá v prevenci a dokonce i léčbě některých typů rakoviny!

 

Vitamíny A a D

Podobně jako v případě ketogenické diety, i zde existuje dostatek důkazů podporujících tvrzení, že retinol v prevenci vzniku rakoviny pomáhá. Mám na mysli vitamín A v jeho přirozené podobě nikoliv jako chemicky připravený potravinový doplněk. Nejenom že biovstřebatelnost synteticky připraveného vitamínu A je diskutabilní, ale jeho samostatným příjmem riskujete mj. nerovnováhu mezi vitamíny A a D. Zaměřte proto svou pozornost na zdroje, které tyto vitamíny v přirozené podobě obsahují. To samo o sobě postačí, abyste tuto nerovnováhu eliminovaly. Mezi potraviny bohaté na vitamíny A a D patří vaječné žloutky, grass-fed máslo, nepasterované živé mléko a např.hovězí nebo kuřecí játra. Pro samotný vitamín A v přirozené podobě bude nejlepší volbou konzumace různých druhů zeleniny a u vitamínu D dostatečná expozice slunečních paprsků.

 

Jód

Jeho dostatek je důležitý pro tvorbu hormonů a nedostatek vede mj. i ke zvýšenému riziku onemocněním rakovinou prsu. Vaše mléčné žlázy jej potřebují pro správnou buněčnou funkci. Málo jódu znamená automaticky nějakou disfunkci této tkáně a rakovinový nádor je jedním z více možných důsledků. Zde bych dvakrát podtrhl důležitost přijímat jód v přirozené podobě v rámci stravy. Jeho správné dávkování ve formě samostatného potravinového doplňku nebo výrazná konzumace potravin obohacených jódem totiž může být kontraproduktivní! Poslední studie ukazují, že dávky do 800mcg jsou více jak dostačující a naopak, v některých publikacích uváděné megadávky kolem 12-13mg (12.000 – 13.000mcg) mohou mít pro celkovou rovnováhu neblahý vliv… Mezi potraviny obsahující jód v podobě přírodních sloučenin vhodné pro zařazení do jídelníčku patří mořská zelenina/řasy, vejce z volného chovu a mléko a mléčné produkty, ideálně živé, nepasterované.

 

Přírodní probiotika a prebiotika

Dejte si do pořádku svou střevní mikroflóru a dodávejte jí, co potřebuje! Důvod je nasnadě: Snížení zánětlivých procesů a posílení imunity. Potlačení prozánětlivých cytokinů navíc výrazně pomáhá i ke zpomalení růstu rakovinového nádoru a k zlepšení reakce organismu na chemoterapii – to v případě, že vám byla pozitivně diagnostikována a vy jste vystavena této léčbě. Zařaďte do jídelníčku co nejvíce kvalitních fermentovaných potravin – kysané zelí, kimchi, kombuchu, kvalitní živé jogurty, kefír, atp. Pokud jich nekonzumujete dostatek, zkuste jednou za čas probiotickou kůru ve formě potravinového doplňku. Jen si dejte pozor na konkrétní probiotické kmeny v přípravku obsažené vzhledem k vašim alergiím (např. histaminová intolerance). Společně s probiotickými potravinami do svého života uveďte nerozpustnou vlákninuv její přirozené podobě, kterou váš mikrobiom tolik potřebuje!

 

Kurkuma

Překvapení? Nemělo by být 😉 Kurkumin, aktivní látka v kurkumě obsažená a dodávaná ve velkých dávkách se ukazuje jako velmi účinná v prevenci vzniku metastází u rakoviny prsu

 

Životní styl

Ani jeden z níže uvedených bodů by vás neměl zarazit. Ano, souhlasím, že hned ten prvně uvedený (stres) jde jen velmi těžko a velmi pomalu ovlivnit… Všechny ostatní jsou víceméně ve vašich rukou! Holdujete alkoholu? Kouříte? Máte nadváhu? Pak si prosím ještě jednou přečtěte úvodní odstavec.

 

Stres

Patří bez diskuze mezi hlavní příčiny epidemie většiny civilizačních chorob dnešní doby a narozdíl od těch dalších (nadměrná konzumace cukru ve všech možných podobách, konzumace olejů s převahou Omega-6 mastných kyselin a potravin obsahující lepek a další sloučeniny poškozující sliznici střevních stěn) hůře ovlivnitelné. Ne každý z vás slyší na rady, co se meditace a dechových cvičení týká. Zkuste tedy alespoň zapřemýšlet, co vy a vaše tělo jako stres vnímáte a zda některé stresory stojí za tu škodu, kterou ve vašem těle a na vaší psychice napáchají.

 

Nadváha/obezita

Každým kilogramem nad vaši optimální váhu se přibližujete ke zlomovému bodu, kdy se tato skutečnost projeví nejenom na zdraví vašich kloubů… Upravte váš jídelníček a začněte se hýbat!

 

Kouření

Tuto odrážku jsem původně chtěl nechat pouze jako nadpis bez jakéhokoliv dalšího komentáře. Cigaretový kouř obsahuje přes 35 prokazatelných karcinogenů! Potřebujete další desetiřádkový odstavec, abyste pochopily, proč si myslím, že přestat kouřit je pro vás důležitější, než chodit každé dva roky na mammograf?   

 

Alkohol

Jakýkoliv alkoholický nápoj (bez výjimky) konzumovaný v nadměrné míře zvyšuje riziko vzniku rakoviny bez ohledu na její typ. Nebudu vám zde uvádět “doporučovaná množství”. Chcete-li skutečně udělat pro své zdraví maximum, pak jej eliminujte úplně nebo se omezte na jednu, dvě sklenky při sociálních interakcích. A nechoďte prosím na mne s “francouzským paradoxem” – i holdování kvalitnímu červenému vínu má své zdravotní následky. Nehledě na fakt, že při souboji pozitivní účinky resveratrolu versus negativní účinky etanolu resveratrol prohrává…

 

Zde bych můj přehled preventivních opatření ukončil. Pozitivních návyků, které do svého života můžete v rámci prevence rakoviny uvést, je jistě hodně.  Pokud si ty výše uvedené osvojíte, uděláte pro své zdraví více, než pokud se s dopisem od zdravotní pojišťovny dostavíte na mammografické vyšetření. A protože je i tak celý článek na hraně času, který jste ochotné čtení průměrně věnovat,důkazy pro a proti vyšetření na mammografu zveřejním začátkem příštího týdne.

Na základě upozornění našeho čtenáře, Pavla Drobného, přidáváme zajímavý odkaz ze slovenského tisku: zde

 

Související články

Včerejší první část o screeningu toho, na co prý my muži zaměříme u žen pozornost nejdříve, vyvovala bouřlivou reakci. A tak, než se začnu dopodrobna zabývat skutečnou prevencí, rád bych znovu zopakoval, čím jsem včera končil.

Sdílet tuto pravdu

Reklama

Sledujte na Facebooku

Vaše komentáře

Reklama