Rady na měsíc září

V první polovině září je slabým orgánem slezina, to se projevuje snížením obranyschopnosti těla, malou odolností proti infekcím, nachlazením, špatným krevním obrazem a stavem bílých krvinek. Slezina se považuje za jakési lymfatické srdce a má velký vliv na všechny pochody v jeho systému.

Reflexní místo sleziny je na levém chodidle mezi čtvrtou a pátou kůstkou, hned u základních kloubů. POZOR! Při prvním mačkání nesmíme plošku předráždit, to znamená zmáčknout maximálně 10 – 20x a pak až po dvou hodinách. Je ploškou první pomoci při astmatických záchvatech.

V druhé polovině září trpí slinivka, která má na starosti obrovské království sliznic v celém těle. Proto potíže, které se v tomto období objevují, jsou v slizničních orgánech: od poruch trávení (nadýmání, látková výměna, žaludeční a dvanácterníkové vředy, zácpa) přes dýchací potíže až po poruchy v menstruaci.

Reflexní místa jsou na obou chodidlech pod skloubením první nártní kůstky a první klínové kosti.

Pro léčení obou orgánů je velmi dobrá vlaštovičníková tinktura Chelidonium majus (ředění D3) 3×15 kapek před jídlem.

SLEZINU POŠKOZUJE :

rafinovaný bílý cukr
sladkosti, čokoláda, koláče, zmrzlina
velká starostlivost
kritičnost, nedůvěra, skepse
nedostatek lásky a rodinné pohody

SLEZINU POSILUJE :

jáhly, rýže, květák, kedlubna, dýně
fenykl, sléz,šalvěj, přeslička,divizna
žlutá a oranžová barva
lékořice
bezinková šťáva a čaj
melta
schopnost být nad věcí

PROJEVY SLABÉHO OKRUHU SLEZINY A SLINIVKY:

obezita nebo nadměrná štíhlost
srdeční neuróza, hemeroidy, časté močení v noci, gynekologické výtoky
chuť na sladké
suché nebo slabé rty
otok kloubu palce u nohy
mnoho hlenu na sliznicích
hormonální poruchy a nepravidelná menstruace
vodnatá rýma, záněty dutin
únava a slabost končetin
chladné končetiny
krvácení z dásní, zarudnutí v hrdle
opary a afty
brnění v končetinách, problémy s očním víčky
problémy a bolesti v podpaží
bolesti hrudní páteře
velká únava po jídle
pálení, bolest, nebo křeče v lýtkách
bolestivost lymfatických uzlin a jejich okolí

Zdroj: Grev

 

ZÁŘÍ dle tradiční čínské medicíny – slezina a slinivka

V měsíci září nastává období zklidnění přírody i nás samotných. Po teplých dnech přichází více těch chladnějších a s tím i doba sklizně a niternějšího zamýšlení. Podle čínské medicíny jsou v tomto období nejvíce oslabeny orgány slezina a slinivka.

Z pohledu čínské nebo řekněme spíše z pohledu celostní medicíny jsou slezina a slinivka významnými orgány. Slezina se podílí na obranyschopnosti našeho organismu. Pokud jsme náchylní například na virová onemocnění, značí to energetické oslabení nebo poruchu právě sleziny. Podílí se také na naší vitalitě a chuti do života. Slezina je úzce provázaná se slinivkou, která je důležitým prvkem nejen v trávení, ale má na starosti také všechny sliznice. Symbolizuje lásku, se kterou máme přistupovat k životu.

Jak se oslabení slinivky a sleziny projeví?

Mezi typické projevy patří starostlivost, nadměrné přemýšlení nad problémy bez vyhlídky řešení, tvorba oparů, porucha zažívání, nadýmání, náchylnost k modřinám, únava, snížená imunita nebo i snaha poučovat. Extrémní chuť na sladké nebo naopak absolutní nechuť na sladká jídla.

Jak se dostat do rovnováhy?

Číňané věřili, že vyváženost chutí a stravy je zásadní pro zdraví a psychickou rovnováhu.
Doporučuje se vyhnout bílému cukru a bílé mouce, zmrzlině, čokoládě, živočišným tukům, přepalovaným jídlům a alkoholu. Je vhodné se také v tomto období vyhýbat vlhkému prostředí, jako sauna nebo pára.

Naopak je potřeba do svého jídelníčku zařadit vše, co je přirozeně sladké a to, co nám příroda nyní nabízí. Také pobyt na čerstvém vzduchu a denním světle pomůže zharmonizovat oba tyto orgány.
Z obilovin jsou vhodné jáhly a sladká rýže, ze zeleniny vše, co je žluté, kulaté a co roste nad zemí – dýně, brambory, kukuřičný klas nebo cibule. Čínská medicína také doporučuje k posílení sleziny a slinivky kombinaci obilovin, nejlépe rýže a luštěnin přirozeně sladké chuti.

Vnímejme krásy kolem nás, důvěřujme sobě a všemu, co nám přichází do života. Nic se neděje náhodou, otevřeme svá srdce, dovolme se mít rádi a předávejme lásku dál.

Slinivka představuje náš stav dávat a příjímat lásku. Rovněž nám ukazuje jak prožíváme lásku a zda ji dokážeme procítit.

Láska je nesladší a nejkrásnější cit a proto je i naší živnou emocí.
Slinivku oslabuje tím, že nevnímáme své citové potřeby, nevnímáme citové potřeby druhých lidí a tím se ochuzujeme o lásku. Láska se nám stává vzácnější a zakázanější, což časem vede k civilizační chorobě – cukrovce.

Nenechejte to zajít tak daleko a pečujte o slinivku včas.
Samo sebou láskou a empatickým přístupem k druhým lidem, naslouchejte druhým lidem a dávejte lásku.

Autor: PhDr., PaedDr. Petr Nečas, CSc., Ph.D.

Slezina je úzce provázaná se slinivkou, která je důležitým prvkem nejen v trávení, ale má na starosti také všechny sliznice.

Sdílet tuto pravdu

Reklama

Sledujte na Facebooku

Vaše komentáře

Reklama