R. MOODY: SMRT JE SOUČÁST ŽIVOTA

Raymond Moody - Foto: Marián Vojtek

Raymond MoodyFoto: Marián Vojtek

  • Raymond Moody a Vladimír Kroc - Foto: Jan SklenářKateřina Drewsová a Raymond Moody - Foto: Jan SklenářKateřina Drewsová - Foto: Jan SklenářRaymond Moody - Foto: Jan Sklenář

Raymond Moody, autor 11 knih a dvou světových bestsellerů: Life After Life (přeloženo do češtiny: Źivot po životě), které se prodalo více než 13 milionů, a Reunions (Znovuspojení), byl hostemdnešního (středa, 1. září) Setkání Hosta do domu. Zajímá vás jak vnímá konec lidského života? ….

Raymond Moody je v posledních desetiletích středem neutuchajícího zájmu veřejnosti a vyvolává kontroverzní reakce. Důvodem je jeho dílo, které se věnuje mapování zkušeností blízkosti smrti a toho, co člověk zažívá po své klinické smrti. Jeho návštěva Česka souvisí s představením nové knihy „Doteky věčnosti“, která popisuje zážitky lidí, kteří tzv. doprovázejí umírající. Popisuje v ní i své osobní zkušenosti z roku 1994, kdy se loučil se svou matkou.

Jak tedy máme, podle R. Moodyho, vnímat náš konec? „Smrt je součást života. Je to něco o čem mnoho lidí nechce mluvit. Tento strach nás, jako lidské bytosti, ale velmi omezuje. Již Platón, jeden z mých velkých hrdinů, říkal, že je důležité si smrt neustále uvědomovat a život je pak jen přípravou na smrt. Pouze tím, že mluvíme otevřeně o smrti, můžeme žít plnohodnotný život,“ řekl R. Moody s tím, že lidé se ale vždy budou smrti bát, každý z jiného důvodu.

Raymond Moody - Foto: Jan Sklenář

Raymond MoodyFoto: Jan Sklenář

A jak popisují lidskou smrt ti, kteří se vrátili, tedy lidé, kteří přežili svou klinickou smrt? Prý na celém světě hovoří o stejných věcech. Ve chvíli, kdy přestane umírajícímu tlouct srdce, změní se i perspektiva vnímání. Vznášejí se nad svým tělem a dívají se sami na sebe a na průběh oživování, Když si uvědomí, že opravdu umírají, dostávají se do stavu vědomí, které se prý slovy velmi těžko popisuje. „Uvědomují si jakýsi průchod, kterým se dostanou do úžasného, uklidňujícího světla. Všichni říkají, že je na druhé straně čekají lidé z rodiny, přátelé či známí, kteří již umřeli. Poté vidí zpětně celý svůj život. Říkají, že je kolem nich v trojrozměrném obraze promítán celý život, a to v jednotlivých částech ale zároveň najednou, v jednom okamžiku. Jednotlivé události svého života vidí jako pozorovatelé, ne účastníci. Když vidí nějakou nepěknou událost svého života, tak zažívají smutek a bolest toho, komu ji způsobili. Když někoho naopak potěšili, vykonali tzv. dobrý skutek, cítí to, co ten, kterého odměnili. Cítí jeho smích, radost, úlevu. Zajímavé je ale význam těchto prožitků. Lidé se z klinické smrti vracejí tzv. jiní. Absolutně se nebojí smrti a ač se dosud snažili o cokoli (o moc, slávu, o vědomosti), tak po návratu dostanou nový smysl života. Tím je učit se milovat další bytosti.“ 

Nepřehlédnutelné jsou pak zkušenosti sebevrahů. Popisují sice stejné prožitky jen závěr jen jiný. Již nikdy se prý o sebevraždu nepokusí. „Nikoli proto, že by na ně čekalo peklo, ale proto, že i když se jim některé životní zkoušky zdály nepřekonatelné tak přesto mají svůj smysl. Vždy má smysl žít. Navíc vlastním ukončením života problémy, které je k tomu dohnaly, vůbec nevyřešili. Zůstaly tady a sebevrazi je museli dořešit.“

R. Moody také přiznává, že dosud nenašel odpověď na otázku, proč někdo dostane další šanci a vrátí se a jiný ne? Ví ale, že žádnou roli nehraje věk umírajících, příčina úmrtí a ani náboženství.

Jak vnímají smrt nevidomí, jak lidé, kteří umírající tzv. doprovázejí nebo samotní zdravotníci? To už si poslechněte sami v autiozáznamu rozhovoru s Vladimírem Krocem.

Hostem byl Raymond Moody, autor 11 knih, které mapují zkušenosti z blízkosti smrti a zažitků lidí po smrti klinické.

DOWNLOAD (STÁHNOUT)



Raymond Moody - Foto: Marián Vojtek

Raymond MoodyFoto: Marián Vojtek

Dr. Raymond MOODY
(*30. června 1944, Portedale, Georgia, USA)
Je vůdčí autoritou ve výzkumu fenoménu, kterému se věnuje již od 60. let minulého století a který pojmenoval zážitek blízkosti smrti. V současné době vede soukromý výzkumný institute Dr. John Dee Memorial Theater of the Mind, který se zabývá zkoumáním změněného stavu vědomí. Dr. Moody získal univerzitní vzdělání v oblasti psychologie, filozofie a medicíny. Pracoval jako universitní profesor (Univ. of Georgia, Univ. of Nevada) a jako forenzní psychiatr (Státní nemocnice Georgia).
R.Moody je ženatý a s manželka Cheryl vychovávají 2 adoptované děti (syn Carter, dcera CarolAnne).
Dr. Moody žije v Alabamě, USA.

Zdroj: http://www.rozhlas.cz

Vaše komentáře

Reklama