Jak znovu využít kávovou sedlinu

Z mého pohledu je to škoda, protože se nabízí tolik možností, jak kávovou sedlinu znovu využít. V několika případech opětovného využití šetříte jen svoji peněženku, ale v několika dokonce i životní prostředí!

 

Odpuzovač škůdců

Silné aroma může být pro mnohé z nás příjemné, ale pro některý hmyz jako jsou mravenci, šneci nebo slimáci jde o aroma nepříjemné. Máte problémy s mravenci? Vysledujte místo jejich vstupu a nasypte zde trochu kávové sedliny, abyste mravencům zabránili v jejich návratu domů.  

 

Domácí odstraňovač skvrn z dřevěného nábytku 

Většina kupovaných mořidel obsahuje chemikálie a produkuje nepříjemné výpary, což je riziko pro životní prostředí i zdraví těch, kteří je používají. Ale káva – i když má určitá omezení, pokud jde o zbarvení – je neuvěřitelně efektivní, bezpečná, ekologická alternativa.

 

Odstraňovač zápachu v ledničce

Nasypte starou kávovou sedlinu do zavařovací sklenice a umístěte do lednice. Káva přirozeně provoní celý prostor a nahradí v této věci velmi populární jedlou sodu. 
 
 

Domácí peeling

Proč byste se měli snažit zbavit staré kůže? Odumřelé buňky postupně odpadávají a ucpávají póry. Ideální je použití ve sprše – jemně masírujte obličej i zbytek těla za pomoci hrstí kávové sedliny. Poté se sice budete věnovat chvilku úklidu vany či sprchového koutu, ale odměnou vám bude úžasně hladká pleť i pokožka.

 

Přírodní hnojivo 

Udělejte si domácí zahradní hnojivo tak, že uděláte z kávové sedliny „čaj“. Jednoduše přidejte 2 šálky použité sedliny do 20 litrového kbelíku s vodou a nechte přes noc louhovat. Tento kávový „čaj“ pak můžete vylít na zahradu a hrnkové rostliny jako kapalné hnojivo.

 

Odpuzovač koček 

Poházejte kávovou sedlinu kolem vaší zahrady jako prevenci před hrabáním koček. Toto pomůže nejen vaší zahradě, ale i kočkám ze sousedství, pokud pěstujete nějaké pro kočky nebezpečné rostliny.

 

Dodání lesku vlasům 

Kávová sedlina může dodat lesk vašim vlasům a přírodním způsobem je povzbudit. Nasypte sedlinu do čistých mokrých vlasů a několik minut masírujte. Poté důkladně opláchněte.

 

Kávovo-kakaová pleťová maska 

Tato kombinace snižuje otoky v obličeji a okolí očí při současném zesvětlení kůže. Tento jednoduchý domácí recept využívá starou kávovou sedlinu společně s dalšími běžnými surovinami z vaší kuchyně. 

 

Zakrytí škrábanců na nábytku

Máte nějaký tmavý nábytek s malými škrábanci? Zkuste namočit vatový tampón do kávové sedliny a lehce vtlačit do škrábanců. Měli byste takto zjemnit hrubost škrábance. Lépe je, abyste tento postup zkusili nejprve na malém místě.

 

Odstraňovač pachu potravin z rukou

Kávová sedlina je výborným odstraňovačem pachu z rukou po krájení aromatických potravin jako jsou česnek, cibule nebo ryby. Po přípravě večerního jídla jednoduše chvíli masírujte kávovou sedlinou ruce a teprve pak si je umyjte teplou vodou a mýdlem. Vaše ruce budou nejen bez zápachu ale i krásně hladké a mladistvě vypadající.

 

Máte sami nějaké použití kávové sedliny, který jsme neuvedli a vám se osvědčil? Sem s ním 😉

Autor: Veronika Novotná

Pijete kávu? Ano? A máte rádi mletou nebo rozpustnou? Čtěte dál, pokud jste spíš pro první možnost. Pijete-li totiž kávu pravidelně, tak vám zbývá kávová sedlina, kterou vyhodíte.

Sdílet tuto pravdu

Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Share on skype
Share on whatsapp
Share on print

Reklama

Sledujte na Facebooku

Vaše komentáře

Reklama