Jak poznat správného průvodce

 

Rozhodla jsem se tedy napsat k tomu pár bodů, podle kterých se sama řídím a volím ty, jimž se svěřím do rukou…tedy podle mě

správný průvodce se pozná podle toho, že:

*Nedělá ze sebe guru.

*Dále na sobě pracuje a rozvíjí se.

*Netvrdí, že už ví všechno a že to má všechno „vyřešený“. Je si vědom toho, že je na cestě a že přestože už nějaký kus ušel, jsou před ním další výzvy a témata k vlastnímu sebezkoumání a rozvoji. I když má možná náskok před svými klienty v cestě sebepoznání a naučil se víc, není „dál nebo lepší“ než oni. Jen tuto cestu nastoupil dříve a protože už ji nějaký kus prošel a má náskok, může druhým pomoci projít jí snáze a podělit se o své zkušenosti.

*Netváří se, že je dál a lepší, než ostatní. Uvědomuje si, že se možná naučil víc, protože je na své cestě delší dobu.

*Je schopen učit se od ostatních a podstoupit supervizi (práci s jeho vlastním průvodcem na vlastních nevyřešených tématech).

*To, co učí, poznal i na vlastní cestě a dokázal se s tím vyrovnat (aneb není to jenom teorie vyčtená z knih, či duchovní názor).

*Názory a myšlenky, které propaguje také upřímně (v rámci možností) sám žije.

*To, co nabízí a způsob jeho práce vede k prakticky uchopitelným výsledkům.

*Nedovolí Vám, abyste si z něj udělali guru nebo rodiče.

*Nabídne Vám řešení, možnosti a doporučení pro další práci, ale netrvá na tom, že musíte přijít znovu nebo za každou cenu. Dává Vám svobodu v rozhodnutí.

*Vysvětlí a zná reálné možnosti jeho práce. Nenabízí zázraky na počkání. Ví a také klientovi dobře vysvětlí, že zázraky na počkání jsou většinou zbožné přání klienta nebo zavádějící forma reklamy.

*Je schopen Vám říct i věci, které se Vám nelíbí, pokud to pomůže Vašemu porozumění problému a jeho řešení. Pracuje však citlivě, soucitně a s taktem.

 

©Eva Marvánová
Tento článek může být volně šířen v nezměněné podobě s kontaktem na autora a s aktivním odkazem na internetové stránky včetně této poznámky.

 

Zdroj: http://evamarvanova.cz/

Na jedné přednášce jsem dostala otázku, jak je možné poznat, že průvodce nebo terapeut je skutečně dobrý. V tu chvíli jsem odpověď nerozváděla, ale potom jsem si uvědomila, že je to velmi správná otázka. 

Sdílet tuto pravdu

Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Share on skype
Share on whatsapp
Share on print

Reklama

Sledujte na Facebooku

Vaše komentáře

Reklama