HOLD ISLANDU ANEB FAKTA O REVOLUCI, KTERÁ NASTARTOVALA NEJEN ŠPANĚLSKO

Islandský model, který ukazuje, že politici musí mít strach z reakce lidí, pakliže nebudou jednat ve prospěch nich. Ne ale strach o život ale o svoji kariéru.

by indymedia

Umlčená fakta o Islandu:

V roce 2008 byla znárodněna největší banka. Měna se zhroutila, trh pozastavil svou činnost. Země zkrachovala.

2009. Obrovské protesty před parlamentem, lidé donutí k rezignaci předsedu vlády a celý jeho vládní blok.

Politici volají po splacení dluhu vůči Británii a Nizozemsku a to ve výši 3.500 milionů eur, což je částka, kterou má zem zaplatit v příštích 15 letech s 5,5% úrokem.

Rok 2010. Lidé jdou do ulic a vybojují si zákon o obecném referendu. V lednu 2010 ho prezident odmítne ratifikovat, a oznámil, že ho bude konzultovat s EU. Lidé jdou znovu do ulic. V březnu se koná referendum, jehož výsledek je, že 93% lidí odmítne zaplatit dluh vůči Británii a Holandsku.

Vláda byla donucena k tomu, aby zahájila vyšetřování, které má vyřešit právní odpovědnosti státních představitelů za krizi. Dojde k zatčení několika vedoucích bankéřů a manažerů. Interpol vydal rozkaz a všichni zúčastnění bankéři opouštějí zemi.

Lidé dávají dohromady novou ústavu, která není kopií dánské ústavy jako to bylo doposud.

Ústavodárné shromáždění složené z lidí přímo volených lidmi zahájilo svoji činnost v únoru 2011 a předložilo návrh ústavy na základě konsensu a doporučení. Musí být schválena parlamentem, který byl vytvořen po nových volbách.

Toto je stručná historie islandské revoluce: odstoupení celé vlády, znárodňování bank, obecné referendum, uvěznění odpovědných lidí za krizi a přepsání ústavy přímo občany.

Co se stalo na Islandu bylo pozorováno politiky jako je Merkelová, Sarkozy, Cameron, Zapatero, Berlusconi a další a vyhodnoceno jako nebezpečné pro jejich zkorumpovaný systém. Bojkot informací o Islandu byl striktně dodržován tisíci novináři v rámci veškerého korporátního tisku, rozhlasu a televize. Masmédiím vladní vyjednávači údajně nabídli i v některých zemích daňové úlevy výměnou za mlčení.

Ale přesto přese všechno se islandská revoluce šíří po celé Evropě. Postavila se tomuto zkorumpovanému a neudržitelnému systému a dává světu lekci z opravdové demokracie. Po celém světě bude známa a oceňována, dříve nebo později, a to navzdory vládě politických a ekonomických elit, které zapříčinily celosvětovou krizi. Touha po svobodě nezná hranic!

Přeložil Rudolf Černý z http://www.votoenblanco.com/Las-democracias-degradadas-de-Occidente-silencian-la-revolucion-civica-de-Islandia_a4122.html

Na Islandu soudí expremiéra za to, že přivedl zemi téměř na mizinu

Jihovýchodní pobřeží Islandu

Autor: Martin  Stiller

Jihovýchodní pobřeží Islandu   - Autor:Martin     Stiller

Je to snad vůbec poprvé v historii Islandu, kdy před soudem stojí jeho vrcholný politik a zodpovídá se z vážných obvinění. Obžalovaným je bývalý islandský premiér Geir Haarde, který je obviněn z nečinnosti během ekonomické krize před třemi lety a také z neschopnosti, která se podepsala na tom, že Island v podstatě skončil na mizině.

Všechny tři velké islandské banky šly tehdy do příliš rizikových obchodů. A když pak přišla krize, najednou neměly dost peněz na to, aby splácely své dluhy. A skončily. Podle obžaloby to byla právě povinnost expremiéra Haardeho, aby takové obchody nedovolil. Měl mnohem dříve zakročit a pomyslně zatáhnout za záchrannou brzdu.

Redaktor ČRo Pavel Polák v Odpoledním Radiožurnálu.DOWNLOAD (STÁHNOUT)

Soudní proces s šedesátiletým politikem Geir Haardem začal v těchto dnech. Hlavní žalobkyně Sigridur Fridjonsdottir pro něj žádá dva roky vězení. Přitížit by mu mohla i skutečnost, že před rokem 2006, kdy se stal islandským premiérem, byl ve funkci ministra financí, a že tudíž stál u zrodu nové bankovní strategie, která vedla tam, kam vedla – tedy na mizinu.

Haarde svou vinu odmítá, prý mu vždy leželo na srdci především blaho své země. A to, z čeho je nyní obžalován, považuje za absurdní. Celý proces označuje za čistě politický. Navíc se mu nelíbí ani fakt, že soud je složený ze sedmi soudců a osmi poslanců.

„Nicméně v tomhle islandském případu se skrývá zajímavá myšlenka. Možná je inspirativní i pro Českou republiku. Že politik je přece ten, komu občané dávají svou důvěru, že povede svou zemi dobře a správně. A že má za to pochopitelně nést i zodpovědnost – tedy že se má z toho, jak zemi vede, zodpovídat,“ uzavřel redaktor ČRo Pavel Polák.

Island je v současnosti nejlepším příkladem mírové a důstojné reakce veřejnosti proti této moci, která dovedla zem i celý svět ke krizi.

Sdílet tuto pravdu

Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Share on skype
Share on whatsapp
Share on print

Reklama

Sledujte na Facebooku

Vaše komentáře

Reklama