Dělejte to, co vás baví! 3 tipy a 2 mýty…

 

 

Proč se ptám? Umožnit si dělat práci, která nás baví, je nejvyšší formou lásky  k sobě.

Pokud chceme, aby se náš život odvíjel pozitivně a dařilo se nám po všech stránkách, je velice výhodné dělat to, co nás baví. Je to jeden z důležitých  způsobů, jak začít prožívat v životě hojnost.

Možná jste právě uvěznění v práci, která úplně neodpovídá vašim snům a zrovna dvakrát z ní nejste nadšení. To znám velmi dobře. A možná z ní nemůžete ihned odejít.

I v tomto případě můžete dělat to, co vás baví. Máte totiž vždy 2 možnosti.

1. Máte možnost volby, jak budete přistupovat k jakékoliv práci. Můžete si zvolit pozitivní postoj k té práci, kterou vykonáváte právě teď. Z krátkodobého hlediska si tím vyjádříte lásku k sobě.

2. Z dlouhodobého hlediska vás bude bavit  a naplňovat pouze to, co vás opravdu baví. Z dlouhodobého pohledu, pokud chcete opravdu respektovat sami sebe, budete muset zvážit kompletní změnu práce.

 

Práce může být zábava a zábava může být práce.

Není to tak dávno, co jsem měla přesvědčení „ Nejdřív práce, potom zábava.“ Chodila jsem do práce s tím, že to nějak do 16,30 přežiji, že to nějak do víkendu přežiji, že to nějak do dovolené přežiji…Ale nedávalo to smysl. Vždy jsem přežila, ale moc jsem si to neužila! Mnohdy mi z toho bývalo dost nevolno!

Čím dál víc mi docházelo, že mám jen 1 život, tak proč nedělám to, co mě baví?

Dělat to, co mě nebaví, abych měla peníze, na život, který mě nebaví, to nedávalo smysl.

Zdravý rozum říká – dělej to, co tě baví! Užívej si života a ne přežívej!

 

3 tipy, jak dělat to, co vás baví:

 

1/ Vydávejte ze sebe to nejlepší

Začněte tam, kde jste teď. Snažte se dělat práci, kterou právě teď máte, jak nejlépe můžete. I když se vám úplně nelíbí, můžete ze sebe vydávat to nejlepší. Budete z ní mít dobrý pocit. Děláte ji totiž pro sebe, ne pro šéfa nebo pro firmu.

Kritizování šéfa vám škodí. Když práci zanedbáváte, pracujete jen tak napůl, trpíte víc než šéf nebo firma, pro kterou pracujete. Snižujete si své sebevědomí a plýtváte svým drahocenným životem!

 

 2/ Poslouchejte sami sebe

Když se některých lidí zeptám, proč dělají tu práci, kterou nesnáší, odpoví mi většinou: „ Musím ji dělat, nemám na výběr, každý musí něco dělat, nevím, co jiného bych měl dělat, můj otec ze mě chtěl mít právníka, tu firmu jsem zdědil…“ Většina lidí dělá to, co se od nich očekává. A potom je to nebaví a nemají z práce dobrý pocit.

Pokud cítíte, že jste na špatném místě, stojí za to zvážit změnu. Poslouchejte sami sebe, co byste rádi dělali.

Co vás nadchne? Po čem toužíte? Co byste opravdu chtěli dělat?

Vyzkoušejte více věcí, hledejte a zkoušejte nové příležitosti. Něco vás osloví, něco ne.Život je laboratoř. Hledejte a experimentujte. A hlavně se řiďte svým srdcem. Poslouchejte sebe a ne své okolí.

 

 3/ Najděte svůj talent a nadání

Všichni máme nějaký svůj talent a jedinečné nadání. Často je však potlačujeme a nevnímáme. Podceňujeme se, protože máme pocit, že máme dělat spíše něco jiného.

Talent neznamená, že musíte vytvořit nějaké veledílo. Učit lidi, pomáhat lidem, být dobrý rodič, dobrý kuchař je také talent. Je to něco, co můžete dělat i zadarmo, něco, co vám vykouzlí úsměv na rtech a cítíte se skvěle.

Já mám talent či schopnost lidi inspirovat, koučovat a vést. Ale dlouho jsem ztrácela čas ve firmách, kde jsem koordinovala logistiku. Až v nedávné době mi došlo, že mi Vesmír nadělil mé schopnosti a měla bych ocenit jeho snahu a důvěru. Jen proto, že jsem studovala 5 let, abych byla inženýr a 2 roky, abych byla MBA, nebudu 40 let dělat to, co mě opravdu nebaví.

Najděte i vy svůj talent a nadání.

 
2 mýty o dělání toho, co vás baví:

 

Mýtus č.1: Neuživím se tím, co mě baví.

Nejprve je dobré své talenty a nadání najít a začít je využívat ve volném čase, jako svého koníčka. A potom se postupně můžete pustit do procesu, kdy si ze svého nadání vytváříte práci. Je to proces, chvíli to trvá. Není to jako když vaříte instantní polévku nebo kávu.

Dosažení prosperity je proces. Může se stát, že vám bude stačit méně peněz, pokud vás práce naplňuje. A v dlouhodobém horizontu se určitě uživíte tím, co vás baví. Důležité je přemýšlet, jak můžete sloužit lidem a ne jak zbohatnout. Pokud sloužíte lidem a poskytujete jim cennou službu, potom jsou peníze zákonitým důsledkem.

Pokud budete dělat to, co vás baví a tlačit to na peníze, potom se opravdu neuživíte. Chce to přehodit výhybku v hlavě. V práci, která vás nebaví pracujete jen pro peníze, alev práci, která vás baví se soustředíte na odpověď otázky: „ Jak můžu zlepšit svou službu?“

 

Mýtus č.2: Ještě nenastal správný čas, dělat to, co mě baví

Pokud cítíte, že už to v současné práci dře, tak váš čas je tady. Možná si říkáte, že to ještě vydržíte, dělat to, co vás moc nebaví. Ale jak dlouho?

Buď vezmete vše do vlastních rukou a rozhodnete se práci změnit, nebo o vás rozhodne někdo jiný či něco jiného např. nemoc, okolnosti…

Promarnit svůj život a mrhat svým časem je luxus, který si nemůžete dovolit.Odpovězte si: Co byste dělali, kdyby vám zbýval poslední půlrok života?

 

Moje zkušenost:

Tím, že dělám to, co mě baví, není můj život jednodušší. V podstatě mám více problémů, ale prožívám život v radosti, růstu , svobodě a 100% zodpovědnosti.

Užívám si HOJNOST.

Je to dlouhá cesta, na které hladký průběh neexistuje. Překonávám překážky. Jsem pod tlakem, ale tím se zlepšuji. Tím, že jsem pod tento tlak měla odvahu se dostat, už nikdy nebudu žít jako dřív. Tím tlakem se zlepšuji a tím se zlepšuje můj život.

Začněte tam, kde jste s tím, co máte.

Dělejte i vy to, co vás baví. Stojí to za to!

 

Přeji Vám krásný den!

Autor: Pavla Heřmanovská

Zdroj: http://pavlahermanovska.cz/

 

Děláte v životě to, co vás opravdu baví? Děláte práci, která vás baví? Je pro vás vaše práce radostí a potěšením?

Sdílet tuto pravdu

Reklama

Sledujte na Facebooku

Vaše komentáře

Reklama