Čtyři tipy na posílení vaší sebeúcty

Nelekejte se! Pokud to momentálně nedokážete, jste na tom jako 95% populace. Nedostatkem sebeúcty trpí většina lidí. Je to dáno především způsobem výchovy v rodinách. Přejímáme názory, představy, výtky od rodičů, učitelů ze školy, ovlivňují nás i různé inteligenční a psycho testy. Od mala na nás stále někdo hledá něco, co děláme špatně.

Já osobně jako největší zlo chápu srovnávání s ostatními. To rodiče často dělají. Nemají dostatek pochopení pro  jedinečnost svého dítěte. Nevěnují pozornost  pocitům, touhám, názorům dítěte. To si každé dítě s sebou nese do dospělosti.

Svoji sebeúctu můžete budovat v dospělosti tím, že si učiníte zvyk z oceňování a uznávání vás samotných. Nečekejte, že vás bude oceňovat někdo jiný, nehledejte uznání u druhých lidí, oceňte se sami!

Odpovězte si: Kdy jste se naposledy pochválili? Ano, vás osobně! Ne vašeho manžela, kolegu nebo vaše děti.

Kolikrát jste dosáhli úspěchu v minulém měsíci, minulém roce, během celého života? Vzpomínáte si na své úspěchy stejně tak snadno jako na neúspěchy?

Je obvyklé, že si lidé snadněji vzpomenou na své neúspěchy a chyby. Pamatují si spíše kdy selhali, protože lidský mozek si pamatuje momenty doprovázené silnými emocemi. Aby se to stalo opakem, je potřeba to procvičovat, jako každý jiný zvyk. Udělejte si zvyk z toho, že budete evidovat své úspěchy!Každá malá věc, která se vám podaří během dne je úspěch! Není to žádný egoismus ani pýcha, je to základ pro vaše sebevědomí!

Mám pro vás

4 TIPY NA POSÍLENÍ VAŠÍ SEBEÚCTY:

1/ Napište si, co se vám v minulosti povedlo

Přestaňte se kritizovat a pochvalte se za vše, co se vám v minulých týdnech, měsících a letech povedlo. Vždy se najde něco, co se vám nepodařilo, ale důležitější je to, co jste dokončili a co jste dotáhli do zdárného konce. Uvažujte pozitivně, hledejte v minulosti své úspěchy.

2/ Veďte si svůj Deník úspěchů

Mapujte si své každodenní vítězství. Na každý den si stanovte tři až pět cílů a pokud se vám podaří je uskutečnit, pochvalte se a můžete si být jisti, že vaše sebevědomí poroste.

Určitě si dobře pamatujete maturitu, narození dítěte, vítězství v soutěži, ale malé, menší úspěchy dokáží každodenně dopovat vaši sebeúctu – například naučili jste se nová slovíčka do angličtiny, získali jste nového přítele, s dětmi jste strávili příjemný den v zábavním parku, …Zdánlivě malé věci, ale obrovské ve svém významu.

Malé denní úspěchy nepodceňujte, naopak si je pečlivě střádejte a schraňujte. Ty dokáží v našem životě  vytvořit štěstí a sebevědomí na cestě k velkým věcem! Váš mozek si zvykne na to, že stále a stále něco zvládáte a dokazujete!

Nejen že se zvýší vaše sebevědomí, ale také začnete přitahovat příležitosti, nové zajímavé přátele a dosahovat větších cílů.

3/ Vystavte si své úspěchy a čtěte o úspěchu jiných lidí

Vyvěste si doma své diplomy ze sportovních akcí, z  kurzů malování, vaření nebo čehokoliv, co jste úspěšně absolvovali. Jsou to vaše úspěchy a vždy vám potvrdí, že zvládnete cokoli, co vás v životě potká. Čtěte nebo poslouchejte příběhy úspěšných lidí. Dozvíte se, že ani oni neměli životní cestu dlážděnu samými výhrami. I úspěšní lidé se potýkali s různými problémy, ale překonali je. Budete-li i vy pozitivně  a aktivně přistupovat ke svým problémům, vaše sebeúcta se bude zvyšovat.

4/Plňte své sliby, buďte spolehliví

To znamená plňte nejen to, co slíbíte ostatním, ale i sobě. Váš mozek je váš společník a vše registruje. Když budete něco slibovat sobě nebo ostatním, je to pro mozek závazek. Když nebudete dodržovat a plnit slovo či dohody, učíte se nevěřit si .Učíte se nedůvěřovat si. Nepodceňujte tuto vaši osobní sílu.

Oceňujte se, oceňujte své malé úspěchy – vaše dosažené cíle a váš mozek vám bude dávat jasnou zprávu – že dokážete úplně vše! Zvládnete vše! To je to, co nám většinou doma neříkali a musíme si to tedy v dospělosti nastartovat sami.

Pokud můžete, ulehčete to svým dětem – říkejte jim, že zvládnou vše, povzbuzujte je. Já s manželem to děláme a je to skvělý pocit , je to zase náš další úspěch, za který se oceňujeme a v podstatě je to takový kruh, kterým si navzájem upevňujeme sebeúctu a sebevědomí.

Více o sebevědomí se dozvíte v mé internetové přednášce ZDARMA.

Přeji Vám krásný den.

autor: Pavla Heřmanovská

Zdroj: http://pavlahermanovska.cz

Co se skrývá za slovem sebeúcta? Sebeúcta znamená, dát svému pravému já patřičnouhodnotu. Uznat, že jste hodní lásky a schopní čehokoliv, po čem toužíte.

Sdílet tuto pravdu

Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Share on skype
Share on whatsapp
Share on print

Reklama

Sledujte na Facebooku

Vaše komentáře

Reklama