Bylinky v dubnu

 

Buďte pozdraveni v tomto překrásném měsíci dubnu, v počasí, které si z nás tropí legraci. Prozradím vám, jaké bylinky můžete sbírat v tuto roční dobu a jakou další bylinku pít pro mou jarní očistnou kůru. Představíme si další léčivé koření v běžné domácí kuchyni a pokračuje další část seriálu čerstvého bylinkáře, kde se budu věnovat léčivým vínům. A dám vám další hádanku z bylinek jak je možná neznáte, zdalipak jste uhodli březnovou? Že sluneční hůl je divizna, zelené zlato je chmel a vlčí květ je vlčí mák.

 

 

 

 

Sběr bylinek v dubnu

+ sbírají se bylinky, které jsou v březnové části

Borovice lesní – sbírají se pupeny. Jsou zdrojem vitamínu C, koupele proti revmatismu. (POZOR: sběr výhonků je u nás zakázán. Pouze po dohodě s lesníkem, můžete otrhávat pupeny z poražených stromů)

Olše lepkavá – sbírají se listy. Používají se proti průjmům, též proti nachlazení i jako kloktadlo při zánětech horních cest dýchacích. A čisté pomačkané lístky hojí rozpraskané prsní bradavky kojících matek.

Petrklíč – Prvosenka jarní – sbírají se květy. Proti chorobám plic a léčí nemoci dýchacích cest. (POZOR: na našem území je podzemní část chráněna)

Plicník lékařský – sbírá se kvetoucí nať. Proti kašli a zánětu průdušek a na krvácející hemeroidy.

Sedmikráska chudobka – sbírají se květy. Dobrá je na omývání hnisavých zánětů a na vyrážky. Léčí i záněty horních cest dýchacích.

Trnka slivoň – sbírá se květ. Léčí zácpu a nadýmání. Je močopudná.

 

Rada pro krásné zuby

  • Zkuste sušenou šalvěj 1 díl a 2 díly lipového dřevěného uhlí. Směs rozdrťte na prášek a naneste na kartáček na zuby. Zkuste jednou přírodní cestou vyčistit vaše zuby. 

 

 

 

Jarní očistná kůra dubnová

  • Pijte čaj z kostivalu dodá vašemu organismu sílu. Pijte po dobu čtrnácti dnů jeden šálek denně.
  • 1 x posilující koupel z 300g dobromysli a mladých výhonků borovic.
  • Zkuste vlasy namáhané během zimního období 1 x týdně po umytí opláchnout nálevem z hrsti čerstvého březového listíPodporuje růst vlasů a dodá jim lesk

 

Léčivé koření

  • Majoránka – Majorana hortensis – urychluje trávení, uklidňuje zažívací trakt, používá se proti nadýmání a pomáhá proti nachlazení. Používá se též do nápojů lásky.
  • Muškátový ořech a květ – Myristica fragrans – doporučuje při oslabení nervového systému, proti katarům střev, revmatismu a proti nadýmání.
  • Oregano – Origanum vulgare – a nebo dobromysl jak chcete. Podporuje trávení, používá se proti kašli, má protizánětlivé účinky, proti nadýmání a průjmům. Náladu nám zlepší dobrá mysl. Patří mezi bylinky trhané na svátek sv. Jana patří totiž mezi “svatojánské kvítí”, chrání nás a naše zvířátka po celý rok před nemocemi. Dá se s ní přičarovat láska.

 

Léčivá vína

Obecně je potřeba přibližně 1 litr vína. Většinou se smíchá s hrstí čerstvých bylinek, dobře uzavře a nechá se 7 dní luhova na slunci. Poté se scedí a je připravené k užívání.

  • Petrklíčové víno – dvě hrsti prvosenkových květů zalijte 1 litrem dobrého vína a nechte luhovat půl dne a sceďte. Večer pijte 1 sklenku. Toto víno posiluje srdeční činnost.
  • Meduňkové víno – 1 litr dobrého vína nalijte do čisté nádoby a přidejte hrst čerstvé meduňky, dobře uzavřete a nechte stát na slunci. Po té je připravené k užívání.
  • Bezinkové víno – do čisté a uzavíratelné nádoby nalijte litr dobrého bílého vína a přidejte 100g bezinkové šťávy nebo poloviční množství sušených bezinek a nechte na sluníčku stát 3 dny. Používejte každé dvě hodiny polévkovou lžíci při neuralgii.

 

Bylinky, jak je možná neznáte

Pod názvem bleskosvod je znám jasan ztepilý. Je ochranným stromem, je vhodný též na magické hole a když si dáte pár lístků pod polštář, možná že budete mít věštecké sny.

Hádanka pro vás: co je to kozí pyskvětrná bylina a perlokvítek?

 

Autor: Vlk Samotář

Převzaté ze stránek http://druidova.mysteria.cz/

Zdroj obrázků https://pixabay.com

 

Vaše komentáře

Reklama