Bylinky v dubnu

 

Buďte pozdraveni v tomto překrásném měsíci dubnu, v počasí, které si z nás tropí legraci. Prozradím vám, jaké bylinky můžete sbírat v tuto roční dobu a jakou další bylinku pít pro mou jarní očistnou kůru. Představíme si další léčivé koření v běžné domácí kuchyni a pokračuje další část seriálu čerstvého bylinkáře, kde se budu věnovat léčivým vínům. A dám vám další hádanku z bylinek jak je možná neznáte, zdalipak jste uhodli březnovou? Že sluneční hůl je divizna, zelené zlato je chmel a vlčí květ je vlčí mák.

 

 

 

 

Sběr bylinek v dubnu

+ sbírají se bylinky, které jsou v březnové části

Borovice lesní – sbírají se pupeny. Jsou zdrojem vitamínu C, koupele proti revmatismu. (POZOR: sběr výhonků je u nás zakázán. Pouze po dohodě s lesníkem, můžete otrhávat pupeny z poražených stromů)

Olše lepkavá – sbírají se listy. Používají se proti průjmům, též proti nachlazení i jako kloktadlo při zánětech horních cest dýchacích. A čisté pomačkané lístky hojí rozpraskané prsní bradavky kojících matek.

Petrklíč – Prvosenka jarní – sbírají se květy. Proti chorobám plic a léčí nemoci dýchacích cest. (POZOR: na našem území je podzemní část chráněna)

Plicník lékařský – sbírá se kvetoucí nať. Proti kašli a zánětu průdušek a na krvácející hemeroidy.

Sedmikráska chudobka – sbírají se květy. Dobrá je na omývání hnisavých zánětů a na vyrážky. Léčí i záněty horních cest dýchacích.

Trnka slivoň – sbírá se květ. Léčí zácpu a nadýmání. Je močopudná.

 

Rada pro krásné zuby

  • Zkuste sušenou šalvěj 1 díl a 2 díly lipového dřevěného uhlí. Směs rozdrťte na prášek a naneste na kartáček na zuby. Zkuste jednou přírodní cestou vyčistit vaše zuby. 

 

 

 

Jarní očistná kůra dubnová

  • Pijte čaj z kostivalu dodá vašemu organismu sílu. Pijte po dobu čtrnácti dnů jeden šálek denně.
  • 1 x posilující koupel z 300g dobromysli a mladých výhonků borovic.
  • Zkuste vlasy namáhané během zimního období 1 x týdně po umytí opláchnout nálevem z hrsti čerstvého březového listíPodporuje růst vlasů a dodá jim lesk

 

Léčivé koření

  • Majoránka – Majorana hortensis – urychluje trávení, uklidňuje zažívací trakt, používá se proti nadýmání a pomáhá proti nachlazení. Používá se též do nápojů lásky.
  • Muškátový ořech a květ – Myristica fragrans – doporučuje při oslabení nervového systému, proti katarům střev, revmatismu a proti nadýmání.
  • Oregano – Origanum vulgare – a nebo dobromysl jak chcete. Podporuje trávení, používá se proti kašli, má protizánětlivé účinky, proti nadýmání a průjmům. Náladu nám zlepší dobrá mysl. Patří mezi bylinky trhané na svátek sv. Jana patří totiž mezi “svatojánské kvítí”, chrání nás a naše zvířátka po celý rok před nemocemi. Dá se s ní přičarovat láska.

 

Léčivá vína

Obecně je potřeba přibližně 1 litr vína. Většinou se smíchá s hrstí čerstvých bylinek, dobře uzavře a nechá se 7 dní luhova na slunci. Poté se scedí a je připravené k užívání.

  • Petrklíčové víno – dvě hrsti prvosenkových květů zalijte 1 litrem dobrého vína a nechte luhovat půl dne a sceďte. Večer pijte 1 sklenku. Toto víno posiluje srdeční činnost.
  • Meduňkové víno – 1 litr dobrého vína nalijte do čisté nádoby a přidejte hrst čerstvé meduňky, dobře uzavřete a nechte stát na slunci. Po té je připravené k užívání.
  • Bezinkové víno – do čisté a uzavíratelné nádoby nalijte litr dobrého bílého vína a přidejte 100g bezinkové šťávy nebo poloviční množství sušených bezinek a nechte na sluníčku stát 3 dny. Používejte každé dvě hodiny polévkovou lžíci při neuralgii.

 

Bylinky, jak je možná neznáte

Pod názvem bleskosvod je znám jasan ztepilý. Je ochranným stromem, je vhodný též na magické hole a když si dáte pár lístků pod polštář, možná že budete mít věštecké sny.

Hádanka pro vás: co je to kozí pyskvětrná bylina a perlokvítek?

 

Autor: Vlk Samotář

Převzaté ze stránek http://druidova.mysteria.cz/

Zdroj obrázků https://pixabay.com

 

Co duben našetří, to květen spálí


Sdílet tuto pravdu

Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Share on skype
Share on whatsapp
Share on print

Reklama

Sledujte na Facebooku

Vaše komentáře

Reklama