BYLINKOVÉ ČAJE

Také se vyskytují bylinkové čaje pouze z jedné rostliny – např. mátový čaj. Tyto čaje se pijí hlavně kvůli svým léčivým, uklidňujícím, či povzbuzujícím účinkům, ovšem častokrát jsou i velmi chutné.

 

 

 

 

Heřmánkový čaj

Používá se už od pradávna při trávicích potížích, ke zklidnění nervů a k omezení úzkosti. Už naše babičky říkaly, že heřmánkový čaj pomáhá ke klidnému spánku a použité sáčky se přikládaly na podrážděné nebo zanícené oči.

 

 

 

 

 

 

Květ černého bezu
Používá se jako zklidnění při chřipkách, nachlazení a bolestech nosních dutin. Říká se, že podporuje pocení, takže dámy pozor! Zmenšuje také problémy při senné rýmě.

 

 

 

 

 

Fenyklový čaj ze semen
Pomáhá při trávení a uvolňuje pokud trpíte nadýmáním. U kojících žen, prý zvyšuje sekreci mléka a také zklidňuje u maličkých dětí koliku a větry. Občas se může stát, že čaj vyvolá menstruaci.

 

 

 

 

Meduňkový čaj
Nejlepší je z nesušených listů a působí hlavně na nervy, zlepšuje trávení a při chřipce zlepšuje horečnaté stavy. Uklidňuje, ale nezpůsobuje ospalost.

 

 

 

 

Čaj z lipového květu
Velice oblíbený uklidňující čaj, který zmírňuje bolesti hlavy a pomáhá při usínání. Lipový čaj také snižuje teploty při nachlazení a chřipce.

 

 

 

 

Rozmarýnový čaj
Na počátku dne vám tento čajík pomůže postavit se rychle na nohy. Ulevuje od bolestí hlavy a používá se při trávicích potížích. Také se dřív říkalo, že posiluje paměť a morálku!

 

 

 

 

Šípkový čaj
Tento čaj je bohatý na vitamin C a používá se jako prevence při nachlazení a infekci. Pro lepší chuť se do čaje přidává kousek citronu nebo jeho kůry.

 

 

 

 

Mateřídouškový čaj
Ulevuje od bolestí a má povzbuzující účinky. Doporučují ho lékaři při nachlazeních, chřipkách, bronchitidě, ale také při zánětech uší a nosních dutin.

 

 

 

 

Kopřivový čaj
Říká se mu tzv. pročišťující čaj a funguje jako tonikum. Obsahuje spoustu vitaminů a minerálů, včetně železa. Pomáhá při různých alergiích a při kopřivce a rýmě.

 

 

 

 

 

Čaj z malinového listí
Používá se ke kloktání při krčních infekcích, pokud ho prý pijí ženy v těhotenství, tak ulehčuje a zkracuje porod. Neměly by ho však pít v časném období těhotenství, protože hrozí možnost potratu.

 

 

 

 


Nápoj ze zeleného čaje
působí takřka na celý organismus. Ovlivňuje tedy:

trávicí soustavu

– obsahuje třísloviny, které pomáhají při trávení a zažívání

– působí proti rakovině žaludku

oběhovou soustavu

– rozšiřuje periferní cévy

– prokrvuje orgány, zejména ledviny a mozek

– velice se osvědčil v boji proti arterioskleróze

dýchací soustavu

– přináší uvolnění staženým průduškám (např. při astmatu)

– pomáhá při zánětu nosních dutin

vylučovací soustavu

– přivádí krev do ledvin – pomáhá čistit tělo

dále

– má vliv na imunitní systém

– zamezuje tvorbě zubního kazu

– aplikovaný zevně (ve formě extraktu) ochraňuje kůži před ultrafialovými paprsky, zhojuje zranění, zastavuje krvácení, používá se na různé vřídky, proleženiny apod.

– své uplatnění najde při redukčních dietách

– pomáhá chránit před jistými druhy rakoviny

 

 

 

 

Léčivé čaje, z neobvyklých surovin

 

Do pitného režimu můžeme také zařadit čaje z netradičních surovin, které nám mohou pomoci zlepšit zdravotní stav.…. Zdravotní účinky níže uvedených čajů byly známy již dávným civilizacím. Současná věda jejich kladný vliv na náš organismus potvrzuje. Krom toho jsou tyto čaje zvláštní svou charakteristickou chutí a vůní velmi odlišné od tzv. normálních čajů. Měli bychom zdůraznit, že tyto čaje je třeba pít delší dobu, nejlépe několik měsíců, při vážnějším onemocnění i 1-2 roky. Pokud je v rodině dispozice k nějaké nemoci, je dobré tyto čaje pít preventivně.

 

Čaj z lněných semínek – je vhodný při kašli, astmatu, revmatizmu, artróze, krvácení z dělohy a extrémně silné menstruaci. Působí také jako přírodní, jemné projímadlo. Lněné semínko je úžasný lék při potížích s klouby. Pije se také před porodem, neboť urychluje a usnadňuje porod. Př: 2-3 lžičky podrcených semen na šálek vody, vaříme 10-20 minut. Čaj necedíme, pijeme jej i s kousky semínek..

 

Čaj ze sezamových semínek – při pravidelném pití upravuje menstruační potíže (zejména nepravidelnou a bolestivou menstruaci), zlepšuje kvalitu vlasů, vylepšuje náladu. Pro vysoký obsah vápníku je vhodný jako prevence a léčba osteoporózy, má příznivý vliv na tvorbu a kvalitu mateřského mléka. Pomáhá také při zrakových potížích. Př: Sezamová semínka žlutá nebo černá lehce podrtíme. Na 2 čajové lžičky semínek použijeme 1 šálek vody. Uvedeme do varu a mírně vaříme 10-20 minut. Denně můžeme vypít 2-3 šálky. Tento čaj také necedíme.

 

Čaj z dýňových semínek – Ten pomáhá vylučovat vodu nahromaděnou v nohách, kolem kotníků nebo v dolní části břicha. Je doporučován zvláště ženám před porodem a po porodu, pro jeho protizánětlivé účinky a podporu hojení tkání. Jádra z dýně, ze které připravujeme jídlo nikdy nevyhazujeme. Nasušíme si je vcelku (neloupaná) na čaj. Nemáme-li vlastní, mohou se koupit již vyloupaná semínka. Př: semínka nadrtíme, vaříme 10-15 minut.

Všechny semínka můžeme také předem opražit. Pokud nemáme hmoždíř, semínka můžeme semlít na mlýnku na mák, nebo v kafemlýnku.

 

Čaj z fazolek adzuki – používáme při zánětu ledvin či močového měchýře a při častém nutkání na močení… Fazole adzuki jsou výtečným lékem při jakémkoliv nemocnění ledvin a jsou velmi vhodné pro diabetiky. 
Př: 1 hrnek fazolek, 4-5 hrnků vody, 5 cm mořské řasy Kombu. Pozvolna vaříme 50-60min. Během vaření nemícháme, ale občas přilijeme trochu studené vody (tepelný šok urychlí změknutí a zlepší stravitelnost). Zcedíme a vypijeme co nejteplejší. Fazolky nevyhodíme, přidáme do nich vodu, mírně osolíme, vaříme ještě 5-10 minut. Pak je dochutíme a můžeme sníst.

 

Čaj z pražených krup – kroupy vypereme, osušíme, nasucho opražíme na pánvi. Př: 4 lžíce krup, 2 l vroucí vody, vaříme 15 minut. Kroupy můžeme použít jako zavářku do polévky apod.

 

Čaj z opražené rýže – vhodný při horečce, pro kojence a malé děti… Př: Propláchnutou odkapanou rýži vysypeme na rozpálenou pánev a opražíme do zlatožluta. Na 1 díl rýže dáme 10-12 dílů vody, uvedeme do varu, přidáme špetku soli a mírně vaříme bez pokličky 30 minut. Zcedíme a v zimě ochutíme kapkou Tamari. Rýži můžeme použít do nějakého pokrmu.

 

Nálev z ovsa – používáme pro obnovu sliznic zažívacího traktu, při alergiích, chudokrevnosti, cukrovce, po porodu, při narušení peristaltiky střev a na posílení imunity. Př: kvalitní oves nameleme na mlýnku (třeba i kávovém) nebo si koupíme ovesné vločky. 2 lžíce zalijeme 1/2 litru vařící vody a necháme 3-4 hodiny odstát. Poté slijeme a pijeme.

Takto se dá použít jakákoliv obilovina. Obilné čaje jsou vhodné pro celodenní pití, zejména pro děti.

Pro děti – je také velmi vhodný čaj z malinového a jahodového listí nebo čaj z jablečných křížal. Každodenně můžeme používat čaje Bancha (Hojicha nebo Kukicha). Tyto čaje se dají koupit ve zdravých výživách opražené( ty mají minimum theinu), nekupujeme je tedy nepražené v čajovně. Pro kojence je vhodný čaj z opražené rýže.

 

Čaj ze zázvoru – podporuje srdce a tenké střevo. Má silně zahřívající účinky. Je dobrý na posílení žaludku, při nachlazení, při astmatu. Urychluje cirkulaci krve. Př: 1 lžičku očištěného nastrouhaného čerstvého zázvoru přelijeme 1 litrem vroucí vody. (neměl by se vařit, jinak ztratí většinu léčivých účinků) Při nachlazení můžeme přidat pár zrnek koriandru.

 

Čaj Mu – Jedná se o tradiční nápoj z Dálného Východu. Skládá se celkem z 16-ti bylin ( převážně z jejich kořenů). Krásně voní a má velmi lahodnou, mírně kořeněnou chuť. Používá se na posílení imunity. Tento čaj pomáhá velmi dobře zahánět pocit únavy, počáteční stavy nachlazení a posiluje slabý žaludek, pomáhá při problémech na gynekologických orgánech (zejména při myomech), zmírňuje menstruační křeče, nepravidelnou menstruaci, dýchací problémy, kašel,…. 
Př: 1 čaj. lž. na 3 šálky vody se zalije vařící vodou (při problémech s imunitou, při nachlazení..), nebo se povaří 10 minut (při vážnějších stavech a gynekol.potížích).

 

Čaj ze švestiček umeboshi – je vhodný při únavě nebo v letních vedrech… Př: 1 ks švestičky. 1 litr vody, vaříme 1/2 hodiny. Pije se studený a je velmi osvěžující (je mírně slaný). Nápoj s umeoctem – nápoj povzbuzující trávení, doporučuje se zvláště při střevních bakteriálních infekcích. 
Př: 1-2 čajové lžičky umeocta zalijeme šálkem horké vody a vypijeme.

 

Čaj z houby shiitake – je vhodný proti stresu – účinkuje jako jemný prostředek k uvolnění napětí ve svalech a nervovém systému. Je vhodný na odsolení organismu, odstranění toxických látek z těla, rozpouští nadbytečné tuky v těle, snižuje cholesterol, ochlazuje organismus (vhodné v létě nebo při horečce). Shiitake stimuluje funkci ledvin a ovlivňuje tvorbu moči. 
Př: 1 šálek vody na 1 houbu, namočíme 1 hod., přivedeme k varu a zvolna vaříme 15-20 min., přidáme pár kapek sojové omáčky Shoyu. Čaj pijeme horký.

 

Čaj z kořene lotusu – odstraňuje hlen z dýchacích cest, potíže s dýcháním, usnadňuje odkašlávání, zlepšuje astma a bronchitidu. Velmi vhodný při zánětu čelních a vedlejších nosních dutin. Dá se koupit sušený. (pozn. v zahraničí lze koupit čerstvý kořen, který má samozřejmě silnější účinky a je i oblíbenou zeleninou. Používají se i semena vařená s rýží. Mají sladkou ořechovou chuť) 
Př: 1 kolečko sušeného lotusu se chvilku namočí do 2 dcl vody a 10-15 min povaří. Může se vyvářet 2x. Poté se může sníst nebo přidat do polévky. Čaj pijeme teplý, nejlépe ráno. Můžeme přidat pár zrnek soli. Je velmi vhodný i pro malé děti, kterým jej přisladíme jablečným koncentrátem, nebo moštem. Při dlouhodobém užívání (1-2 roky) vyplavuje usazeniny z kloubů a léčí astma.

LOTUS 
Nelumbo nuciferum – Lotos indický 
Je to dvouděložná rostlina z čeledi leknínovitých. Tato bahenní bylina roste s listy zdviženými nad vodní hladinu. Poskytuje jedlá semena a oddenek. Podle lidové tradice, lotus vyrůstá a rozkvétá jednou za tisíc let, jinak jsou jeho semena ukryta v bahně. Předpokládá se, že lotus původem z Indie přišel spolu s Budhismem do Číny a odtud následovně do Japonska. Hlavní komponenty, které obsahuje oddenek jsou asparagin, nelumbin a škrob. Nelumbin stimuluje pohyb tělních tekutin a hlenů. Asparagin pomáhá vylučovat přebytek tekutin z plic a dýchacích trubic. Je také důležitý při odstraňování amoniaku (čpavku) z těla, který je toxický pro mozek. Podporuje léčbu syndromu chronické únavy. Lotusový škrob, který obsahuje 13% jednoduchých cukrů, je dobrým zdrojem energie a pomáhá ostatním složkám při jejich práci. Lotus se sbírá na podzim, kdy obsahuje nejvíce účinných látek. U nás lze zakoupit v prodejnách zdravé výživy v sušené formě jako kolečka nebo prášek. Je vynikající při léčbě nachlazení, kašli, astmatu, při plicních a také ledvinových problémech.

 

Citronáda
1 kolečko sušeného lotusu vaříme v 1/2 l vody 5 minut, ke konci varu přidáme 1 kolečko citrónu, 1 pol.lž. jablečného koncentrátu a špetku soli. Necháme zchladit, vynikající pro horké letní dny.

 

Čaj z mrkve a daikonu (velké bílé ředkve, která se dá pěstovat na zahrádce nebo koupit v zelenině) – pročisťuje organismus od tuků ( protože pomáhá odbourat tukové usazeniny uvnitř těla). 
Př: 2 pol lžíce jemně nastrouhané mrkve a 2 pol.lž. jemně nastrouhaného daikonu zalijeme necháme 1 hodinu odležet, přivedeme k varu a povaříme pouze 30 sekund. Zcedíme a pijeme teplé, 3 dny po sobě, pak uděláme měsíc pauzu, nebo pijeme 1x týdně. Ne častěji!!!

 

Korsický čaj – čaj ze zvláštní mořské řasy. Na dálném východě se tato mořská zelenina jmenuje MAKURI. Botanické jméno je Digenea Simplex. Řasa je bohatá zvláště na hlen. Používá se na posílení žaludku, rozpouštění tuku a hlenů nashromážděných zejména v oblasti dělohy, při odbourávání nádorů a cyst na děloze a vaječnících. Př: Čaj se připraví tak, že se 1 lžička řasy povaří v jednom šálku vody 10-20 minut. Místo vody lze na vaření řasy použít čaj Kukicha nebo Hojicha (účinek bude ještě zesílen). Tento čaj se dá spolehlivě použít také při napadení organismu červi. V tomto případě se zalije horkou vodou a nechá se cca 15 minut louhovat. Korsický čaj má velmi specifickou chuť a vůni. Jeho léčivé účinky jsou ale tak obrovské, že stojí za to obětovat pár chuťových buněk.

 

Čaj z řasy Kombu – zlepšuje kvalitu krve, imunitu, rozpouští tuky, zjasňuje myšlení, zlepšuje paměť a dodává tělu minerály. 
Př: 8 cm dlouhý proužek řasy a mírně vaříme v 1 litru vody 10 minut. Můžeme ji vyvařit opakovaně a poté ji přidat např. do polévky. Můžeme ji také 10-15 minut pražit v troubě při 200 st.C až je křupavá. V hmoždíři ji roztlučeme najemno a 1/2-1 lžičku tohoto prášku přelijeme vařící vodou a pijeme.

 

Nápoj z kuzu – kuzu je škrob z kořene japonského vinného keře. Podporuje zažívání, povzbuzuje a zvyšuje vitalitu, zmírňuje únavu, zmírňuje bolesti hlavy, pomáhá při nachlazení a chřipce. Př: 1 vrchovatou lžičku kuzu rozpustíme ve dvou lžičkách vody. Přidáme šálek studené vody, přivedeme k varu, mírně vaříme za stálého míchání až vznikne rosolovitá tekutina. Dětem osladíme jablečným koncentrátem. Posilující slaný nápoj z kuzu Tento nápoj slouží jako lék při celkové slabosti, nachlazení , žaludečních a střevních potížích. 
1 lž kuzu, 1 šl vody, 1/2 švestky umeboshi nebo 1 lž shoyu. 
Všechny ingredience dobře promícháme a rozpustíme ve vodě. Pomalu tuto směs vaříme až je průhledná. Podává se teplé. Kuzu je výborným a lehce stravitelným zdrojem energie, vhodným po operacích zažívacího ústrojí, po delším půstu či velkém vyčerpání .

 

Zdroj: http://mirda2.atlasweb.cz/caje%20bylinkove.htm

Vaše komentáře

Reklama