ANTIBIOTIKA – JEJICH POUŽITÍ I MOŽNÉ HROZBY

Lékařský slib „v prvé řadě neuškodit“ by možná měl být přeformulován jako „v prvé řadě neudělat nic“. Lékaři, kteří nepředepisují antibiotika okamžitě v případech ošetření zánětu spojivek nebo infekcí horních cest dýchacích, zjišťují, že se pacientům vede právě tak dobře, a navíc bez jakýchkoliv vedlejších účinků antibiotik.

Nový výzkum odhalil, že s antibiotiky nebo bez nich, zdá se, že běžná a drobná onemocnění trvají stejnou dobu, a také s podobnými nepříjemnými projevy nemoci.

Jediná výhoda léčby antibiotiky je ta, že může zabránit komplikacím. Avšak ten risk u většiny běžných onemocnění je tak malý, že vedlejší účinky léků převládají nad užitkem. Vedlejší účinky antibiotik jako jsou nevolnost, zvracení, průjem nebo vyrážka, jsou všeobecně rozšířené, a zbytečné předepisování těchto léků k tomu navíc zhorší problém odolnosti vůči nim.

V jedné výzkumné studii byl sledován rozvoj oční infekce u 307 pacientů s akutním zánětem spojivek. Jedné skupině byla okamžitě podána antibiotika v očních kapkách, druhá skupina byla ponechána bez medikace, zatímco u zbytku sledovaných osob byla zahájena léčba antibiotiky až 3 dny po návštěvě u lékaře. Nebyl zaznamenán žádný rozdíl mezi pacienty s okamžitou léčbou a zpožděnou léčbou antibiotiky ve smyslu závažnosti a doby trvání onemocnění. Ačkoliv skupina se zpožděnou léčbou užívala méně očních kapek.

Je to vzorový jev, který se opakuje u široké škály běžných drobných onemocnění. Předešlé studie zjistily, že pozdní nebo snížené množství užitých antibiotik nevedlo k žádným rozdílům v uzdravení dětí s akutním zánětem středního ucha, ušních infekcí nebo u pacientů s infekcemi horních cest dýchacích, jako např. rýmou.

Zdroj:British Medical Journal

Znečištění životního prostředí léky je příčinou vzniku superbakterií, odolných k antibiotikům

Výroba antibiotik napomáhá vytvořit generaci „superbakterií“, které jsou imunní vůči lékům, a která mohou rozpoutat globální epidemie neléčitelných nemocí.

Odpad při výrobě antibiotik a dalších léků znečišťuje řeky v Indii, kde se mnoho těchto léků vyrábí, a vytváří generaci bakterií, které jsou odolné vůči všem antibiotikům.

Je ionií, že výroba léků může být důvodem vzniku celosvětové epidemie infekčních nemocí, říkají výzkumní pracovníci z Univerzity v Goteborgu ve Švédsku.

Zdroj: PLoS One, 2011

Lékaři stále předepisují antibiotika na „špatné nemoci“

Lékaři to ještě nepřekonali- pokračují ve vydávání receptů na antibiotika na zdravotní problémy, na které tyto léky nepomáhají, jako např. kašel nebo zánět vedlejších nosních dutin (sinusitis). A přibližují tím katastrofický scénář vývoje superbakterie odolné vůči antibiotikům.

Jen v samotné Velké Británii lékaři vydávají ročně kolem 1,6 milionu zbytečných receptů na antibiotika, v ceně 8,4 milionů liber. Odhalil to nedávný výzkum.

Antibiotika nedělají absolutně nic, aby usnadnily průběh nemocí, způsobených viry, navíc pomohou nárůstu problému s odolností vůči antibiotikům.

Výzkumný tým z Univerzity v Cardiffu sledovali nadužívání antibiotik v ordinacích 68 praktických lékařů. Když byli praktičtí lékaři poučeni o druhu nemocí, pro které je předepsání antibiotik vhodné, počet jimi vydaných receptů klesl o 5,5 %, ve výsledku bylo ušetřeno 830 liber za jednu ordinaci. Kdyby tato úspora byla extrapolována na celou Velkou Británii, činila by 8,4 milionů liber.

Zdroj: British Medical Journal, 2012

Hrozba dalšího růstu superbakterie z důvodu ukončení kontroly nad antibiotiky v krmivech pro zvířata

Superbakterie hrozí opět více, protože bylo rozhodnuto ukončit zdravotní regulační dozor nad povinným omezením v používání antibiotik v krmivu pro zvířata.

Americký úřad pro potraviny a léky, FDA , říká, že nemá zdroje na to, aby vymáhal dodržování hladiny antibiotik v živočišných krmivech, ale místo toho chce, aby zemědělské a farmářské podnikání dobrovolně sledovalo a dodržovalo rozumné a bezpečné používání.

Dokonce i když FDA působil jako policajt, 80 % všech antibiotik, prodaných v USA , se dostalo do krmiv pro zvířata, což nakonec vstupuje do potravinového řetězce. jak jsme uvedli nedávno, 7 % masa je infikováno MRSA (multidrug resistant Staphylococcus aureus) odolným vůči antibiotikům a přispívá k evoluci superbakterie.

Jako ústupek skupinám, protestujícím proti ohrožení zdraví, vyhlásil FDA o několik dní později, že zavádí přísná omezení pro užívání cefalosporinu, speciální skupiny antibiotik, která jsou rutinně injekčně vpravována do vajec, a používají se také k léčbě infekcí u skotu. V roce 2008 vyhlásila FDA úplný zákaz cefalosporinu u skotu, avšak po obrovské bouři protestů farmářů a podnikatelů v zemědělství návrh opět stáhla.

Použití cefalosporinu je však malé v porovnání s penicilinem a tetracyklinem, dvěma nejrozšířenějšími antibiotiky, dávanými do živočišných krmiv a vody na farmách.

Zdroje: ANH-USA,New York Times, 2012. FDA Federal Register.

 

Zdroj: http://www.zdravapotravina.cz/clanky-o-jidle-potravinach-a-zdrave-vyzive/antibiotika-jejich-pouziti-i-mozne-hrozby-clanek

 

Antibiotika: Ne tak rychle, doktore

Sdílet tuto pravdu

Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Share on skype
Share on whatsapp
Share on print

Reklama

Sledujte na Facebooku

Vaše komentáře

Reklama